A nyulak egszsge
A nyulak emsztrendszere nagy mrtkben eltr az embertl, hiszen az llat tpllkozsi szoksainak alakult ki. Az elfogyasztott nvnyi tpllkot gy tudjk a legjobban felhasznostani. Mivel a nvnyek tprtke viszonylag alacsony, a nyulaknak sokat kell ennik, hogy ignyeiket kielgtsk. A nyulak azonban-csak gy, mint ms nvnyevk pldul a birkk s a szarvasmarhk - nem rendelkeznek a nvnyi sejtfalban tallhat nagy mennyisg cellulz lebontsra alkalmas enzimekkel, amely pedig az emszts els lpse.
Nluk a vakblben tallhat hasznos baktriumok s egysejtek vgzik a cellulzemsztst, s a nyulak emsztse ennek kvetkeztben nagyon klnlegesen alakult. Az elfogyasztott tpllk thalad a gyomron s a vkonyblen, majd a vakblbe jut. Ez kesztyujjszeren csatlakozik a vastag- s vkonybl hatrhoz.
Nem meglep, hogy a kifinomult emsztsi folyamatokat lehetv tev rzkeny blrendszer igen fogkony a megbetegedsekre, Ezeket okozhatjk baktriumok, pldul az Escherichia coli, vrusok vagy parazitk. Az emsztrendszer megbetegedsnek leggyakrabban jelentkez tnete a hasmens, ami slyosabb esetben - ha a bl nylkahrtyja is megsrl - vres is lehet hasmens brmilyen kor llaton kialakulhat, de a fiatal nyulak valamivel rzkenyebbek r, mint a felntt llatok.
Ilyenkor azonnal keressk fel az llatorvost, aki elsknt valsznleg folyadkterpit fog javasolni. Ez megvdi a bels szerveket a kiszradstl, s ha valamilyen gygyszerrel - pldul loperamiddal - is kiegsztik meglltja a hasmenst. Antibiotikumot csak a legslyosabb esetben rnak fel, hiszen ezek a hasmenseknek csak bizonyos okt tudjk megszntetni, ms esetben slyosabb is teheti a beteg helyzett. A hasmensben szenved nyuszi tvgyt megprblhatjuk a sajt vzben ztatott gabonapehely-reggelinkkel rendbe hozni. Ha a nyuszi meggygyult, akkor visszatrhet a rgi trendjhez.
Myxomatzis
Ezt egy dl-amerikai Pox-vrus okozza, amely szrmazsi helyn csak enyhbb tnetekkel jr megbetegedst okoz az ott honos nylfajokban, Amikor azonban az 50-es vekben beteleptettk a vrust Ausztrliba s Eurpba is hogy a tlsgosan elszaporodott nylllomnyt valahogy szablyozzk ltala, hatalmas puszttst vitt vgbe. A vadon l llatokban azta kifejldtt egyfajta immunits, a hzinyulak Szmra azonban tovbbra is nagy veszlyt jelent myxomatzis.
A vadon l s a hzinyulak kztti kzvetlen kapcsolat csak az egyik tja a vrus terjedsnek. Hordozhatjk azonban bolhk is melyek a nyulak fln lnek, vagy akr sznyogok is br ez utbbi inkbb a melegebb ghajlat orszgokra jellemz. A tnetek kzl megemltjk a szemek s szemhjak megduzzadst, amely vgl az llat megvakulst idzi el.
Vrusos hemorrgis kr (VHD)
Ezt a betegsget 1984-ben, Knban regisztrltk elszr. Akkor orszgszerte elhullsokat okozott a nyltenyszetekben, majd ksbb szinte az egsz vilgon elterjedt. A kr a mjat tmadja meg, s szinte azonnali elhullssal jr. A ma VHD-knt ismert betegsg okozja egy kalcivrus amely rendkvl fertz s kzvetlen rintssel terjed. A myxomatzishoz hasonlan a VHD-t is terjeszthetik bolhk s legyek.
Szrrgs
Klnsen az Angrk krben gyakori ez a veszlyes viselkeds. Nem azn, mert az llat bre tlsgosan csupassz vlna, hanem azrt, mert lenyelt szrszlakbl sszetmrd gombc a gyomorban vagy egy azt kvet blszakaszban elzrdst okozhat. Ez akr vgzetes is lehet A hagyomnyos mdszer ennek az elkerlsre 20 ml paraffinolaj szjon t trtn beadsa (ehhez legjobb, ha az llatpatikban vesznk egy fecskendt), egy hten keresztl naponta ktszer. Hogy a hatst elsegtsk, adhatunk masszzst is, de csak vatosan, a hasat pr percig simogatva minden egyes paraffinolaj-adag utn.
Biztosts
Mivel a hobbinyulak egyre elterjedtebb vlnak, tallhatunk olyan biztosttrsasgot, mely lehetsgeket ajnl fel a biztostsukra. Ezek hasznosak lehetnek hosszan tart kezelsek esetn amit pldul egy lbtrs tehet szksgess. A biztosts sokszor fedezi a vizsglat kltsgeit, pldul rntgenfelvtel elksztst, ami sokszor elengedhetetlen annak kidertshez, mi okozza a bajt. |