A nyulak pihepuha, csendes, kedves llatok. Ha korbban mg nem osztottuk meg otthonunkat egy ilyen bbjos kis szrgolyval, mindenkppen olvassuk el az albbi j tancsokat.
Szeretgets.
Mivel a nyl fldkzeli llat, nem kedveli, ha sokig lben tartjuk vagy hozzuk-visszk. pp ezrt kisgyermekeknek nem kifejezetten ajnlott mint hobbillat. Mivel a nyuszi hajnalban s szrkletkor a legaktvabb, napkzben biztostanunk kell neki a tbbszri nyugodt, kiads alvs lehetsgt.
Elhelyezs.
A nyuszi ketrece legalbb hatszor akkora legyen, mint egy kifejlett, felntt llat. Fontos, hogy legyen elegend helye, hogy mozogni, tisztlkodni tudjon. A 100 x 70 x 45 cm-es mret mr megfelel. A ketrec aljt bleljk ki puha anyaggal, hogy a nyl lba ne kzvetlenl a fmvzzal rintkezzen. Ez lehet jsgpapr, szalma vagy a kisllatfelszerels-szakzletekben erre a clra kaphat gyknyaltt. A ketrecbe helyezznk el egy almos dobozt, jrafelhasznlhat paprral bleljk ki.
Felgyelet.
Ha a nyuszit kiengedjk a ketrecbl egy kis stra, SOHA ne hagyjuk magra! Elfordulhat ugyanis, hogy megrgcslja az elektromos vezetket, ami vgzetes is lehet. Szakzletben szerezznk be manyag kbelvdt, ezzel elkerlhetjk a bajt.

Etets.
Fflkbl s friss sznbl biztostsunk korltlan mennyisget. Az elrecsomagolt sznt tartalmaz eledelek szintn a nyuszi kedvenc tkei kz tartoznak. A nyolc hnaposnl fiatalabb llatoknak fonnyasztott lucernval is kedveskedhetnk. Csakis tiszta, friss sznt adjunk, valamint ellenrztt minsg nyltpot. A srgarpt, petrezselymet, kposzta-, karalb- s saltalevelet szintn szvesen fogyasztjk.
Biztonsgi vintzkedsek.
Ha nem szeretnnk, hogy a nyuszi az gy vagy ms btor al bjjon, torlaszoljuk el elle az utat. Ellenkez esetben elfordulhat, hogy beszorul vagy valamilyen meglepen furfangos csntevsre vetemedik. A sznyegeket fedjk le gyknnyel, hogy az llat ne tudjon falatozni belle s ne betegedjen meg tle.
llatorvos
Mivel a nyulak knnyen ldozatul eshetnek a klnbz betegsgeknek, legjobb, ha a telefonnl kszenltben tartjuk nhny, nyulakhoz is rt llatorvos telefonszmt. Ha az llat nem eszik, vizeletrts kzben erlkdik, fjdalom, ntha jeleit vljk rajta felfedezni vagy hasmense van, kslekeds nlkl forduljunk orvoshoz. let a ngy fal kztt. A legbiztonsgosabb, ha a nyulat a laksban tartjuk. Sok, kint tartott nyl kiszkik a kertbe, az utcra, az elkborolt llatot pedig idegenek elvihetik, a kevsb szerencssek valamilyen ragadoz ldozatul esnek. Ha a lakson kvl tartott llat megbetegszik, a figyelmeztet jeleket sok esetben mr csak akkor vesszk szre, amikor kedvencnkn mr nem lehet segteni.
Tartsi krlmnyek
Figyeljnk a hmrskletvltozsokra. Nagy hsgben a kint s a lgkondicionls nlkli laksban tartott llatnak kln segtsgre lesz szksge. Ez lehet ventilltor vagy a ketrecbe helyezett jgakkus tasak. Emellett az is sokat szmt, ha a ketrecet ilyenkor a laks leghvsebb helyre visszk.

Ivartalants
Nyuszink tbb mint 10 vig is ellhet, HA krlbell 4 hnapos korban ivartalanttatjuk. A nem ivartalantott nstnyeknek nagy az eslyk a mhrkra. Az ivartalants mind a nstny, mind a hm llatok vrmrsklett kedvezen befolysolja s nagymrtkben javt az ltalnos egszsgi llapotukon. Megelzhetjk tovbb az llatok tlszaporodst s azt, hogy sok kis nyuszi sorsa a menhelyeken pecsteldjn meg.
Fontos teht, hogy - miutn meggyztk magunkat s csaldunkat arrl, hogy a nyuszi lesz a szmunkra idelis kedvenc - mr az llat megvsrlsa eltt alaposan felkszljnk a fogadsra. |