Teendk mg az j csaldtag rkezse eltt
Mieltt hazavisszk kutynkat, bizonyosodjunk meg arrl, hogy hzunk s kertnk biztonsgos-e, s hogy a kutyus nem fogja magt kisni, vagy a kertst tugrani. A kertajtkat s a bejrati kapukat be kell zrni, a kis kerti tavakat be kell takarni, s a mrgez permetezanyagokat(stb.-t) el kell zrni (nhny esetben egyltaln nem is szabad hasznlni).
Prbljuk kertnket a kutya szemszgbl megfigyelni. Esetleg szksg elsz arra, hogy kikvezzk a kerts krli terletet, hogy a kutya ne tudjon alsni. Vizsgljuk t az egsz kertet, snzzk meg, vannak-e lyukak s mlyedsek, mert a klykk hajlamosak mindent felfedezni anlkl, hogy belegondolnnak, vajon hogyan jutnak majd ki egy-egy repedsbl. A magas szegly kerti tavak is veszlyesek lehetnek a klykknek, mert ha beleesnek, lehet, hogy nem tudnak majd kimszni bellk.

Ha a kutyus sokat s, esetleg rdemes kertnk egyik sarkt homokozv alaktani, ahaova esetenknt elshatja jtkait. Bntets helyett inkbb mindg jutalmazzuk meg, ha a homokozban s.
Bent a hzban gy nzznk krl, mint mikor kisgyereket vrunk vendgsgbe. Tntessnk el minden lg elektromos vezetket, erstsnk meg minden labilis btort, tegynk el minden rtkes dszt, amg az j csaldtag meg nem szokjaj krnyezett.
A mrgez nvnyeket helyezzk a kutya ltal nem elrhet helyekre. Kiskutya esetben tvoltsunk el minden rghat dolgot: cipket, kesztyket, gyerekjtkokat, bedobottkldemnyt, lbtrlt stb. Adjunk a kutynak hroklnbz kinzet s formj jtkot, s a rgcslni szeret kutykat soha ne hagyjuk egyedl olyan szobban, ahol elektromos vezetkek is vannak.
Jrt utat a jratlanrt A szndkos „kertszkeds” mellett nem elhanyagolhatk a kutya figyelmetlensgbl szrmaz krok sem, amikor belefekszik a virggysba, kitapossa, letrdeli a nvnyzetet. Kt oldalrl kzelthetjk meg e krdst. Elszr is, vegyk figyelembe, hogy a kutya mindig az egyenes ton jr: ha a kutyahz s a kertkapu kztt virggys van, keresztl fog vgni rajta, amikor gazdja dvzlsre szalad. Ennek megfelelen tervezzk ht meg a beltetst! A kerts mellett rdemes „ugatsvnyt” hagyni, de mg jobb, ha tltszatlan palnkkal vagy kfallal hatroljuk a birtokot, ez ugyanis sok felesleges ingerlstl kmli meg a hz ber rt. Msrszrl azonban sokszor csupn a megfelel jelzs hinyzik ahhoz, hogy a kutya betartsa a hatrokat. Szmra nincs rzkelhet klnbsg a f s a tulipn kztt, de ha az gyst csupn egy-kt arasznyi magassg lc- vagy vessz kertssel vesszk krl, megtanulja, hogy azt nem lpheti t.
ntzs s trgyzs Az egyik legnagyobb problmt a kertben tartott kutyk esetben az anyagcseretermkek jelentik. A kan kutya ltal rendszeresen oldalba jellt rkzldek idvel elhalnak, a szuka vizelete pedig a gyepen get srgs foltokat. A ragadozk rlke a nvnyevktl eltr sszettele miatt nem rtkes trgya, hanem rtalmas szennyezanyag. m ahogy a kutya kpes szobatisztv vlni, gy a „kerttisztasgot” is meg tudja tanulni – persze ennek az a felttele, hogy rendszeresen stlni vigyk, ppgy, mintha laksban lne. Ha ez nem lehetsges, kijellhetnk egy flrees sarkot, s kell trelemmel s kvetkezetessggel rvehetjk, hogy azt hasznlja illemhelyknt.

Tovbbi cikkek:
Hogyan mutassuk be kutynkat tbbi kedvencnknek? |