Agility
2005.06.09. 17:40
Az agility - akadlyok kzl taln a szlalom kveteli meg a legtbb gyakorlst s kitartst a kveteli meg a legtbb gyakorlst s kitartst. A gyakorls kezdettl a "tkletes'. tudsig sok hnap. esetleg egy-kt v is eltelhet. Ezrt csak akkor van esly a sikerre, ha a gazda valban trelmesen s nagy odafigyelssel vgzi az edzseket.
A cl az. hogy a kutya mindig jobbrl menjen be az els s a msodik rd kz.
s azutn tizenkt egyms mgtti rd kztt tkgyzzon, anlkl, hogy kzben kihagyna egy rudat vagy esetleg teljesen elhagyn az eszkzt. A kutya kezdetben a tizenkt egyms mgtt ll rudat nem egy egsz akadlyknt fogja fel, hanem minden rudat egy-egy kln akadlyknt. Tbb mdszer is elterjedt a szlalom megtantsra m azt senki sem vizsglta megbzhatan, hogy ezek kzl valamelyik valban gyorsabb, hatkonyabb, vagy biztosabb tudst eredmnyez-e.
Az "utcamdszer"
A kezdeti gyakorlatoknak mg nem sok kzk van a tulajdonkppeni szlalomozshoz, m elnyk. hogy semmilyen mdon nem terhelik meg a klykkutya csontozatt, ezt a fiatal kutynak ez a mdszer ajnlhat a leginkbb. A szlalomot kt rszre osztjuk, vagyis kt, kln snbl ll szlalomot hasznlunk hat-hat rddal. A kt snt olyan tvolsgban fektetjk egyms mell, hogy viszonylag szles "utca" keletkezzen, amelyen a gazda s a kutya knyelmesen vgigfuthat egytt. Ha a kutya felfogja ezt a "futjtkot" a vezetjvel, a kvetkez lpsben odalltjuk az utca egyik vghez, mi a msik vgre llunk s magunkhoz hvjuk, Ha a kutya megrti, mit krnk tle, lassan, kis lpsekben szkebbre llthatjuk az utct, mg a kutya tfuts kzben testvel nem rzi a rudakat. Ilyenkor mr termszetesen a gazda a rudakon kvl fut, vagy tvolabbrl kldi illetve hvja a kutyt. Ha a kutya zleteit mr nem terheli ez a specilis mozgs, egyre szkebbre s szkebbre toljuk ssze az utct. Kzben kiss elcssztatjuk egymshoz kpest a kt szlalom rszt, gy a kutynak kiss meg kell hajltania a testt, amikor elhalad az egyes rudak mellett. Ha gyakorls kzben szrevesszk, hogy a kutya nem tudja azonnal teljesteni a kvnt feladatot, egy kicsit toljuk szt ismt a gyakorl szlalomot, hogy megint ott folytassuk, ahol a gyakorlat mg jl ment. Ezzel elrhetjk, hogy a kutya egszen lassan, stressz s tlerltets nlkl tanuljon meg szlalomozni.
Mivel a szlalomon val thaladskor a gerinc ersen meghajlik, a mells lbak pedig extrm pozciba toljk a vllizletet, veszlyes lehet a fiatal kutykat tl hamar gyors szlalomozsra ksztetni. Mivel intenzv jobbra-balra mozgs a csipizletet is igencsak megterheli, a nagy test kutyknl s a veszlyeztetett fajtknl (pl, hovawart, rotteeiler, boxer, retriverek, nmet juhszkutya, bouvier) ltalnosan ajnlott a csp rnthgenvizsglata az intenzv edzsek megkezdse eltt.
A "V" mdszer
A V-szlalomnl az egyes rudak a csuklkkal a szlalom sneken ferde helyzetbe lehet lltani. Amikor elkezdjk a gyakorlst, az egyes rudakat egszen ferdre kell lltani. Elszr megtantjuk a kutynak, hogy getsben nyugodtan a rudak kz lpjen A halad gyakorlatnl mindig egy kicsit fgglegesbe lltjuk a rudakat, gy a kutya hamarosan mr nem tud egyszeren eltrappolni felettk, hanem lbaival egyik rudat a msik utn "flre kell nyomnia" Kzben a bal lb mindig a szlalom bal oldaln marad, a jobb pedig az eszkz jobb oldaln. Haladsa azt a benyomst kelti, mintha szmozdulatokat tenne . A szlalom lekzdse ezzel a technikval nagyon ltvnyos s rendkvl gyors, ugyanakkor sajnos komoly megterhelst jelent a vllzleteknek.
Teljes mdszer
Ma sem rendelkezik minden kutyaiskola tetszeges mdon varilhat gyakorl szlalommal gy a legtbb felntt kutya a megszokott mdon fellltott, teljes szlalomon gyakorolja a cikkcakk futst. A kutyt elszr a szlalom jobb oldalra lltjuk az els s a msodik rd kz, s kzjellel, no meg nmi biztatssal prbljuk rvenni. hogy elre lpjen. Jutalomfalattal vagy jtkszerrel aztn a szlalom bal oldalrl a msodik s harmadik rd kztt visszacsalogatjuk a jobb oldalra. hogy aztn a harmadik s negyedik rd kztt jra a bal oldalra kldjk. s gy tovbb a vgig. Ez a mdszer nagyon fradsgos, s a rudak kztti jobbrl balra vltst eleinte folyamatos szbeli parancsokkal ("ki-be", vagy "krbe-vissza") kell segteni, Nhny htbe beletelik, mg a kutya felfogja a "cikkcakk-jtkot". Ha azon tetszik neki a gyakorlat, megfelel motivci esetn a kezdeti kiss idtlen bakogst ktlbas jobbra-balra ugr technikv fogja fejleszteni s idvel ez a technika egyre gyorsabb lesz.
A mdszerek rtkelse
A szlalom megtanulsa az "utcamdszerrel" nagyon jl bevlt. A kutykban fokozatosan fejldik ki az rzk az eszkzhz. Hogy a kutya egyszerre mindkt els lbval ugrik-e jobbra-balra vagy az "szmozgst" fejleszti-e ki magnak, dntheti el. A "V-mdszer" eredmnyt tekintve a leggyorsabb, de ez is terheli meg leginkbb a csontozatot. A "teljes mdszer" tart a legtovbb, mert a kutynak hosszabb idre van szksge, hogy megrtse a feladatot, s itt van a legtbb eslye a tvesztsre is, m vgl is nem az a legfontosabb, hogy milyen mdszerrel akarjuk vagy tudjuk kikpezni a kutynkat, f a gyakorls minden kis lpse utn a jutalom s a dicsret hogy megmaradjon a tanuls rme.
Az asztal
Az asztal a "pihenelem" az agility plyn, m ez kzel sem jelenti azt, hogy tantst flvllrl lehetne venni, A kutya ellrl s a kt oldalrl is felugorhat az asztalra csak htulrl nem. Az asztalon l, fekv vagy ll testhelyzetet kell felvennie s t msodpercig az adott pozciban maradnia. Versenyeken az is szmthat, ha a kutya nem veszi fel elg gyorsan a megfelel testhelyzetet, ezrt ezt kln is rdemes gyakorolni, Az ugyan nem hiba, ha a kutya vltoztat a pozcijn, de sok rtkes msodpercet veszthetnk el gy. Ha felhangzik a br engedlye ("Go!"), a kutya brmelyik oldalon leugorhat. Sokszor ppen a nagyon gyors kutyk cssznak t felugrskor knnyen az asztalon, ami viszont az idvesztesgen kvl mg hibnak is szmt, ezrt az edzseken erre is gondosan fel kell kszlni. Amelyik kutya vgl valban megrti, mit vrunk tle, versenyeken bravros mozdulatokat kpes vgrehajtani azrt, hogy vletlenl le ne cssszon az asztalrl.
|