Fajtk : Leoprd- vagy prductekns (Geochelone pardalis) |
Leoprd- vagy prductekns (Geochelone pardalis)
2005.06.11. 13:13
A prductekns Afrika keleti rszn, Etipiban, Szudnban, de egszen dlig a J Remnysg fokig elterjedt. Itt elnyben rszesti a szraz, homokos flsivatagos, boztos vagy a szavanns terleteket. Csupn a nyri idszak jelent szmra nagy megprbltatst, amikor szinte nincs semmi csapadk. A vizet fleg tpllk tjn veszi fel. A felntt pldnyok pnclhossza elrheti a 68 cm-t is.
Kt alfajt rtk le: Geochelone pardalis pardalis, illetve a Geochelone pardalis babcocki. A kt alfaj kztt a f klnbsg a fiatal teknskn a pncl mintzata. A pardalis pardalis pncljnak mindkt felnek kzepn sszetett pontok tallhatak. Mg a pardalis babcocki pncljn csak egy pont lthat. Nhny ms apr klnbsg is van a kt alfaj kztt (felntt teknsk mrete, pncl alakja stb.), de ezek nem annyira jellemzek, illetve ezek alapjn nehz klnbsget tenni.
A mi idjrsi krlmnyeink kztt a kombinlt (kinti, benti) tarts a legeredmnyesebb. A nyarunk megfelel Kelet-Afrika csapadkos idszaknak, a telet pedig terrriumi krlmnyek kztt bent tltheti. Ilyenkor a megfelel idjrst kell neki "megteremteni". A szabadban val tartsnl gondoskodnunk kell bvhelyrl is, ahov rossz id esetn vagy hidegebb jszakn behzdhat. Nem tlsgosan stressztr, ezrt nyugodt, csendes helyet kell szmra biztostani. A terrriumot legjobb a pincben kialaktani. Ez fleg azrt is indokolt, mivel hatalmas terletet kell a szmra biztostani. Legalbb 4 m2-es terrriumot ignyel. Minden tovbbi egyednl plusz egy m2-t kell hozzszmtani. Hsugrzkat is rdemes fellltani, hogy nhny helyen 40C-ot is biztostani tudjunk a szmra. Aljzatnak a legmegfelelbb a fld vagy az agyag.
20-25 cm-esen vlnak ivarrett. A hmnek hosszabb s vastagabb farka van s a haspnclja konkv. Prosods utn a nstny 5-30 tojst rak. Ezeket keltetbe kell rakni s 30C-on, 70%-os pratartalom mellett 180-250 napig keltetni. Miutn a kicsinyek kibjnak nagyon gyorsan kezdenek el nni. De vigyzni kell arra, nehogy tletessk ket. A fiatalabbak egy kicsit hidegebb (nem 40C-os) s nedvesebb tartst ignyelnek, mint a kifejlett pldnyok.

Nyron a felntteket fvel, sznval lehet etetni. Ritkn gymlcst is lehet nekik adni. Tlen, terrriumi tartsnl szegnyebben kell ket etetni. Szna, szalma, srgarpa lehet a ftelk. Alkalmanknt almval s zldsggel is megknlhatjuk ket. Nyron a szabadban sok vizet lehet nekik adni, mg tlen csak nagyon keveset. Mind az etetsnl mind az itatsnl a termszetes krlmnyeket vegyk alapul, gy gondozzuk a prducteknsnket.
|