A megfelel nyereg
2005.06.22. 17:57
A dmanyeregnl - a knyes egyenslyi helyzet miatt - klnsen fontos a megfelelõ kialakts: kellõkpp meg kell felelnie mind a l, mind a lovas ignyeinek. Ezrt - no meg klnlegessge miatt is - a legtbb dmanyereg megrendelsre kszl egy bizonyos lovasnak, egy bizonyos lra. Ha ez mgsem gy trtnne bizonyos hatrokon bell van lehetõsg az talaktsra is.
A szarvak idelis esetben nagyok s az alapjuk a tetejknl szlesebb; rvidebb lb lovasok az egyenes szarvakat tallhatjk knyelmesebbnek. A rgztett szarv a legfontosabb tnyezõ amelyet figyelembe kell vennnk, mivel mrete, helyzete utlag mr nem mdosthat. Ez a szarv hatrozza meg azt, hogy a lovas mennyire kpes testslyt a nyereg kzppontjba helyezni gy, hogy jobb lbnak combcsontja a l gerincvel prhuzamos legyen. Ha comb a l gerincvonala fl vagy al kerl, a lovas nem lesz kpes egyenesen lni. Ha a lovas lba a trd krnykn hsosabb, a szarvnak lejjebb kell lennie, s feljebb ha a lb kevsb „prnzott”. Vkony hlgyek ( vagy frfiak ) egy kis prnt helyezhetnek trdk s a szarv kz, de az nem tekinthetõ vgleges megoldsnak.
A csavarokkal rgztett ugrszarv esetben ms a helyzet: a nyergen ltalban van mg egy plusz csavarmenet, melynek segtsgvel a szarv pozcija megvltoztathat. A kemny bõr borts ugrszarv alapjt egy fmrd kpezi, amelyet szksg esetn meg lehet hajltani vagy ki lehet egyenesteni, hogy alakja a lovas lbhoz jobban illeszkedjk.
Az ls alakja akkor megfelelõ, ha a lovas knyelmesen tud kiegyenesedve lni a nyeregben s getskor, ugratskor a felemelkeds nem okoz neki nehzsget. Ha az ls tl mly, felemelkedskor a lovasnak nem csak elõre kell vinnie a testslyt, mint normlis esetben, hanem flfel is. A mly ls a dmanyereg esetben azrt is htrnyos, mert a lovas nem vlaszthatja meg szabadon sajt helyzett - knytelen oda lni, ahov a nyereg irnytja.
Az ls hossza akkor megfelelõ, ha van mg krlbell 5 centimternyi szabad hely a lovas mgtt. Ha ez a tvolsg hosszabb, az mg nem olyan nagy baj, ha rvidebb az mr komoly problmkat okozhat, mivel a lovas slya ez esetben nagyon lenyomja a nyereg htuljt s a l hta gy knnyebben megsrlhet.
ltalnossgban vve elmondhat, hogy egy 1m 60 cm magas lovasnak 40 cm hosszsg ls megfelelõ, s minden + 7,5 cm-re mg 2,5 cm nyereghosszt szmolhatunk.
A prnk tmse akkor megfelelõ, ha felnyergelt lovon lovas nlkl a nyereg bal oldala kiss felemelkedik s a nyeregprnk kzti barzda a l gerinctõl kzvetlenl jobbra helyezkedik el. A barzdnak kzpen kell lennie, ha a lovas fellt a nyeregbe.
Hossz hasznlat sorn a baloldali prna veszti el leggyakrabban alakjt, mert a tmõanyag a rnehezedõ sly hatsra lassan sszesûrûsdik. A jobboldali prnra kevesebb terhels jut, itt ez ritkbban fordulhat elõ. A rossz, jobbra vagy balra dõlõ (ez utbbi a gyakoribb s a veszlyesebb) dmanyergek akadlyozzk a lovast a korrekt lsben; az lland egyenetlen slyeloszls a l htnak srlseihez vezet. A 11. bra a l htnak azon pontjait mutatja, amelyek leginkbb ki vannak tve a nyereg s a lovas okozta terhelsnek.
10.A leggyakrabban elõfordul nyereg okozta feltrsek elõfordulsi helye
(1) Tl szles markamra (2) Tl keskeny markamra (3) Meggyenglt nyeregvz, lesllyedt ls (4) A nyereg a lapocka htuljt nyomja (5) Az als nyeregszrny vagy a heveder csatjai drzslnek (6) Hevedertrs (7) A nyereg egyenslynak hibibl eredõ feltrsek |
|