A helyes ls
2005.06.22. 18:05
Vannak lovasok akiknek rgtn sikerl elsajttaniuk a helyes lst, msoknak komoly knyelmetlensget okoz az j, furcsa egyenslyi helyzet s hogy „nincs kznl” a jobb lbuk.
Amikor elõszr lnk dmanyeregbe, rgtn feltûnhet, hogy tulajdonkpp milyen messzire is vagyunk a l httl; ezt a nyeregprnk ms nyergeknl nagyobb tmttsge okozza.A legjobb mdszer arra, hogy a helyes lst elsajttsuk, ha elõszr lovagllsben, slypontunkat kzpre helyezve helyezkednk el a dmanyeregben (13a/1.).
Bal lbunk a kengyelben nyugszik, mint rendesen; a bal comb kt-hrom centimternyire van az ugrszarvtl. Ha a kengyelszj tl hossz, vszhelyzetekben a bal lb knnyen kilendl az ugrszarv all; ha tl rvid, akkor hozznyomdik az ugrszarvhoz, ami a jobb cspõ htrbb kerlshez s a trzs megcsavarodshoz vezet. Mg a megfelelõ hosszsgra belltott kengyelszj esetn is megvan a ksrts arra, hogy bal lbunkkal az ugrszarvba kapaszkodjunk, de ez minden esetben kerlendõ.
13a. A helyes ls kialaktsa 1-3.
Ezutn, anlkl, hogy trzsnk elfordulna, bal lbunkat a rgztett szarvra helyezzk (3). Ha ekzben jobb keznket a nyereg hts rszn nyugtatjuk megakadlyozhatjuk a trzs elfordulst (2,4).
13b. A helyes ls kialktsa 4-6.
Ha a jobb lb a helyre kerlt biztostsuk, hogy a trdhajlat s a rgztett szarv kztt legyen mg egy-kt ujjnyi hely (5). A comb simuljon a nyereg oldalhoz, a trd rezze magt knyelmesen. A bal lb pozcija maradjon termszetes, a lbujjak nzzenek kiss lefel, a boka nyomdjk a nyeregszrnyhoz. Hibnak szmt, ha a lbujjak felfel nznek, vagy a lbikra izmai tl feszesek, mert ez a jobb trd felfel trtnõ elmozdulshoz vezethet. Mg biztonsgosab, ha lbfejnket kiss befel fordtjuk.
Ha mindkt lbunk a megfelelõ helyre kerlt, ideje ellenõrizni a vllak s a cspõ helyzett. Hajlamosak lehetnk - fõleg akkor, ha a nyereg nem elg egyenes - arra, hogy bal cspõnket htraejtsk. Ekkor egsz testnk elfordul, jobb trdnk lecsszik a szarvrl s szinte teljesen oldalt lnk a lovon. Ilyenkor mg az sem segt, ha azt kpzeljk, hogy rajzszg van a bal feneknk alatt - ahogyan azt nhny oktat ajnlja.
Ezen a problmn egy hasznos, ferde tartst kiegyenestõ gyakorlat elvgzsvel segthetnk. Nzznk elõre s emeljk fel jobb keznket egyenes karral, tenyrrel felfel egszen a vllunk szintjig. Ezutn, anlkl, hogy lbainkat megmozdtannk, karunkat lendtsk jobbra gy, hogy fejnk s testnk is vele mozogjon, egszen addig, amg a lhoz kpest megfelelõ helyzetbe kerlnk. Engedjk le karunkat s laztsuk el testnket. lsnknek most mr knyelmesnek s biztosnak kell lennie. A j lsnl a gerinc egyenes, de nem merev, a vllak lazn htrafesztettek. Elõfordulhat, hogy a jobb vll lefel, vagy jobbra hajlik - mindkettõ helytelen.
14-15. Helytelen testtartsok: htraejtett cspõ (balra); jobbra dõlõ felsõtest (jobbra)
Tartsunk helyessgt legknnyebben egy segtõvel ellenõrizhetjk, de ha senki nincs kznl lhtrl mi magunk is megvizsglhatjuk. Ez a kvetkezõkppen trtnik: fejnk elmozdtsa nlkl lenznk magunkra s elkpzelnk egy vonalat, amely fntrõl lefel vgigfut a szegycsontunkon. Amikor ez a kpzeletbeli vonal elri a kldkt a l fejnek irnyban meghzzuk a folytatst. Ha lsnk korrekt, a vonal a l nyaknak vonalban halad vgig s tmegy a flei kztt. Ha a vonal balra kitr, akkor bal cspõnket valsznûleg htraejtettk (14. kp); ha balra s flfel tr ki, akkor jobbra dõlnk (15). Nincs ms htra, mint tartsunk kiigaztsa a vonal segtsgvel.
Kezeink egy szintben vannak, a szrat olyan szgben s magassgban tartjuk, amelyhez a l szoktatva van. Egy mg kevs tapasztalattal rendelkezõ lnl ez pozci valahol a jobb trdnk kzelben van. Ha lovunk jl kpzett, j egyenslyrzkkel rendelkezik a szrakat foghatjuk az lnkben is. Jobb keznket sose ejtsk az ls szintjnl lejjebb - hacsak nem segtsgknt hasznljuk bizonyos manõverekhez.
A jobb lb hinyz segtsgeinek ptlsra egy plct vihetnk magunkkal, amelynek el kell rnie addig, ameddig lbunk rne. A vkony vagy tlzottan hajlkony plck erre a clra nem megfelelõek. A plct ktflekppen hasznlhatjuk: vgvel nyomst gyakorolunk a l oldalra, vagy knnyedn megpccintjk vele az llatot.
|